دریافت توکن ربات

برای دریافت توکن ربات، باید از ربات BotFather که ربات رسمی تلگرام هست استفاده کنید. بعد از ورود به ربات BotFather و لمس دکه Start پایین صفحه باید دستور /newbot را برای ربات ارسال کنید. همچنین با لمس کاراکتر / در قسمت نوشتن پیام ربات، میتوانید لیست دستورات ربات را دیده و دستور /newbot را از لیست دستورات انتخاب کنید.

بعد از ورود دستور /newbot ربات BotFather از شما میخواهد که نام ربات خود را وارد کنید. نام ربات میتواند یک نام فارسی دلخواه باشد مثلا فروشگاه رفیعی یا ربات من و یا هر چیز دیگری که شما مایل هستید.

بعد از انتخاب نام ربات، باید نام کاربری ربات را وارد نمایید. این نام، نامی است که در لینک منحصر به فرد روبات شما درج شده و همچنین کاربران میتوانند ربات شما را با جستجوی این نام، پیدا کنند. بسیار مهم است که این نام، تعریف کننده ماهیت ربات شما باشد.

همچنین این نام حتما باید با bot به پایان برسد،‌ در غیر این صورت نام وارد شده پذیرفته نخواهد شد. مثلا MyShopBot و یا my_shop_bot نام های معتبر هستند البته اگر این نام قبلا توسط ربات دیگری استفاده نشده باشد. شما میتوانید در نام ربات خود از کاراکتر های انگلیسی، اعداد ۰ تا ۹ و کاراکتر ـ (underline) استفاده کنید.

دقت کنید که نمیتوانید بعدا این نام را تغییر دهید.

بعد از اینکه نام کاربری ربات خود را انتخاب کردید، BotFather به شما کد منحصر به فردی را میدهد که توکن نام دارد و شما با استفاده از این توکن میتوانید، ربات خود را در باتینا بسازید و مدیریت کنید. لازم به ذکر است که این کد، محرمانه است و شما نباید کد را در اختیار اشخاص و سایت های دیگر قرار دهید در غیر این صورت ممکن است که کنترل ربات خود را از دست بدهید و دیگران از ربات شما سوء استفاده کنند.